Obiekt: Zagospodarowanie terenu o powierzchni 1850 m2 w otoczeniu Muzeum
Opis:
Strefa ogrodowa: kompozycja zagospodarowania terenu bazuje na miękkich liniach powstałych w wyniku wydzielenia rabat z istniejącymi drzewami. Głównym założeniem było zachowanie jak najwięcej istniejącej roślinności oraz stworzenie swobodnego, naturalnego charakteru. W projekcie inspirowano się parkiem w Żelazowej Woli, który powstał w 20-leciu międzywojennym. Park ten cechuje się bylinowymi rabatami wkomponowanymi pomiędzy nasadzenia starych, zabytkowych drzew. Kręte ścieżki z jasnoszarej kostki granitowej prowadzą w głąb ogrodu, gdzie zaplanowano przestrzeń wystawową, wypoczynkową oraz koncertową. Główne wejście na teren ogrodu znajduje się w jednej osi z frontowym wejściem do budynku. Otworzenie osi widokowej na budynek ma zachęcić do odwiedzenia muzeum i stwarza poczucie głębi.
Strefa wystawowa: zewnętrzna część wystawy została zaplanowana wzdłuż ogrodzenia od strony południowo-wschodniej. Aby wystawa była dobrze widoczna, dobrano odpowiednią roślinność cechującą się niskim wzrostem. Zaprojektowano nasadzenia płożące, zimozielone w postaci barwinka pospolitego oraz w postaci bylin – funkii w odmianie ‘Hercules’. Istniejące drzewa znajdujące się tuż przy granicy, cechują się wysokimi walorami krajobrazowymi, w związku z tym zachowano je w projekcie.
Strefa wypoczynkowa: na danym terenie zaprojektowano przestrzeń do wypoczynku w postaci trzech wydzielonych miejsc przeznaczonych na stoliki kawiarniane. Funkcję wypoczynkową podkreślono zmianą koloru nawierzchni na ciemniejszą w stosunku do koloru ścieżki. W bezpośrednim otoczeniu zaprojektowano byliny w postaci funkii, paproci i liliowców. Sugeruje się, aby stoliki oraz krzesła były żeliwne bądź stalowe oraz w formie stylizowanej. Na danym terenie zaplanowano również mała architekturę w postaci schowka na rowery oraz niewielkiego budynku gospodarczego. Wokół nich zaplanowano nasadzenia z bluszczu pospolitego oraz winobluszczu trójklapowego, aby z czasem je oplotły. Dzięki temu, budynki wtopią się w zieleń ogrodową i nie będą dominowały przestrzeni.
Przestrzeń koncertowa: W otoczeniu głównego wejścia do budynku wydzielono przestrzeń do organizowania koncertów w plenerze. Jest ona otoczona barierą akustyczną w postaci szklanej rzeźby bazującej na dwóch półkolach. Zewnętrzne półkole zostało podkreślone roślinnością w postaci traw ozdobnych – rozplenicy japońskiej.
Kompozycja całego ogrodu zachowuje naturalny charakter dzięki układowi komunikacyjnemu oraz wielopoziomowej roślinności. Całość jest spójna stylistycznie, a dobrana roślinność podkreśla walory danego terenu.